Кафедра прикладної радіоелектроніки |
Проектування будь-якої радіоелектронної апаратури базується на знанні технології. Неможливо отримати якісний виріб, якщо проектувальник не володіє базовими компетенціями з курсу "Технологія радіоелектронної апаратури". Але сучасний світ дуже динамічний і відрізняється від попередніх століть саме поєднанням базових технологій виробництва радіоелектронної апаратури з 3-D моделюванням, проектуванням і виготовленням виробів. Таке поєднання дозволяє отримувати вироби, які традиційна технологія не може здійснити. Типовий приклад - складні за геометрією отвори в лопатях високообертових турбін для охолодження. Пошарове нарощування металів і сплавів має потенційну можливість також пошарово змінювати властивості останнього і отримувати деталі з новими характеристиками. Також невичерпним джерелом конструкційно-технологічних рішень для проектанта є флора і фауна. Можливості природи безмежні і людство наразі використовує у своїй продукції лише маленьку частинку природних реалізацій.
Мета дисципліни:
- проектування технологічної підготовки виробництва на основі сучасних технологій;
- використання природніх технологічних рішень під час розробки схем складання функціональних вузлів, блоків та пристроїв радіоелектронної апаратури (РЕА);
- розробки технологічних процесів складання РЕА з урахуванням новітніх конструкційних і технологічних тенденцій;
- проведення необхідних технологічних розрахунків з використанням прогресивних програмних продуктів;
- застосування (призначення) перспективних сучасних покрить, що використовуються у виробництві РЕА, та технологічних процесів їх утворення;
- розуміння і застосування на практиці сучасних тенденцій розвитку технологій біоніки
- розуміння і застосування на практиці сучасних тенденцій розвитку фізико-хімічних технологій, прогресивних технологічних методів формоутворення та з’єднання при складанні виробів РЕА, захисту від корозії в особливих умовах експлуатації;
- набуття навичок проектування технологічних процесів для апаратури спеціалізованого призначення;
- набуття навичок проектування оснащення для виготовлення окремого вузла конструкції радіоелектронного апарату за експлуатаційними вимогами до апаратури спеціалізованого призначення.
Предмет:
Програмні результати навчання:
– єдиної системи технічної та технологічної підготовки виробництва вузлів, блоків, виробів електронної апаратури (ЄСТПВ), ЄСКД, ЄСТД, технічних регламентів, що є діючими на сьогодні;
– сучасних принципів структурної та функціональної організації мікросистемної радіоелектронної техніки, з метою врахування при проектуванні технологічного супроводу РЕА;
– підходів до комплексного проектування телекомунікаційної та мікросистемної радіоелектронної техніки;
– прогресивних і новітніх методів і способів формоутворення деталей та складання;
– передових методів і способів захисту виробів від корозії;
– властивостей та особливостей використання сучасних конструкційних та радіоматеріалів;
– особливостей технології виготовлення комутаційних та НВЧ плат.
уміння:
– обирати новітні конструкційні матеріали, призначати покриття в залежності від функціональних потреб виробу та умов експлуатації;
– використовувати у практичній діяльності біонічні технології;
– проектування технологічних процесів послідовності і порядку складання виробів спеціального призначення.
досвід:
– проектування новітніх технологічних процесів виготовлення деталей та складання радіоелектронної апаратури, телекомунікаційної та мікросистемної радіоелектронної техніки;
– практичної розробки паперової та цифрової технологічної документації на виріб;
– розроблювання оснащення та технологічних процесів для виробництва деталей з урахуванням останніх світових досягнень;
– проектування комутаційних плат для НВЧ виробів.
Кредитний модуль "Новітні технології виробництва радіоелектронної апаратури" відноситься до циклу дисциплін професійної та практичної технологічної підготовки фахівців в галузі "Електроніка та телекомунікації "
Дисципліна базується на використанні знань, одержаних студентами при вивчені загальноосвітніх дисциплін (математика, фізика, хімія) та спеціальних технічних дисциплін (матеріалознавство, основи метрології, основи мікроелектроніки) та дисциплін конструкторсько - технологічної підготовки (конструювання радіоелектронних апаратів, технологія виробництва радіоелектронної апаратури) і є кінцевою в наведеному циклі дисциплін.
Дисципліна «Новітні технології виробництва радіоелектронних апаратів» є дисципліною професійного спрямування , яка повинна забезпечувати технологічну підготовку студентів для розробки, виробництва та експлуатації різноманітних радіоелектронних апаратів телекомунікаційної та мікросистемної техніки. Ця мета досягається шляхом виконання таких основних задач: теоретичне вивчення новітніх технологій формоутворення та складання, методів проектування радіоелектронних апаратів в залежності від умов експлуатування; придбання вмінь та навиків практичного використання теоретичних знань для проведення розробки, розрахунку та аналізу вузлів електронних апаратів; технологічної підготовки виробництва та оформлення конструкторських і технологічних текстових і графічних документів призначених для виготовлення деталей РЕА і складання РЕА.
Інформаційне забезпечення вивчення дисципліни, а саме:
а) науково-технічна література;
б) підручники та навчальні посібники, довідники;
в) інформаційні ресурси;
г) нормативно-технічні документи та матеріали;
д) міждержавні, державні та галузеві стандарти (ISO, ДСТУ, ГОСТ, ОСТ), стандарти підприємств (СТП), технічні регламенти, керівні документи та матеріали (КД і КМ);.
...
Розділ 1 ОСОБЛИВОСТІ АДИТИВНИХ 3-D ТЕХНОЛОГІЙ
Тема 1.1 Технології древніх часів
Тема 1.2 Тенденції майбутніх технологій
Тема 1.3 Перспективні напрямки використання 3-D та 4-D принтерів
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЇ ЗМІНИ ВЛАСТИВОСТЕЙ МАТЕРІАЛІВ
Тема 2.1 Термомеханічні процеси
Тема 2.2. Термохімічні процеси (ХТО)
Тема 2.3 Поверхнева обробка
Тема 2.4 Покриття
Розділ 3 ВІД ЖИВОГО ДО ШТУЧНОГО
Тема 3.1 Розумні матеріали
Тема 3.2 Живі технології рослин
Тема 3.3 Живі технології тварин
Тема 3.4 Втрачені технології
Розділ 4 ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗМІНИ ФОРМИ І ВЛАСТИВОСТЕЙ
Тема 4.1 Порошки, кераміка, композити
Тема 4.2 Рідини, пластики, металопластики, аморфні матеріали
Тема 4.3 Плазма. Метаматеріали
Тема 4.4 Об’єднання та складання. За межами можливого
Розділ 5 КОСМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ. ВІЙСЬКОВІ ТЕХНОЛОГІЇ
Тема 5.1 Технології виробництва і захисту космічних апаратів і РЕА
Тема 5.2 Військові технології
Розділ 6 РОЗВИТОК ТЕХНОЛОГІЙ МІКРО- ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ
Тема 6.1 Технології візуалізації
Тема 6.2 Технології джерел живлення
Тема 6.3 Технології сонячних елементів
Назва дисципліни «Новітні технології виробництва радіоелектронної апаратури» свідчить про неможливість посилань на існуючі підручники та навчальні посібники у зв’язку з швидким переходом новітніх технологій у статус традиційних. Кожен день з’являються повідомлення про новітні технологічні вирішення прикладних завдань, де застосовуються надсучасні технології. При детальному розгляді - майже всі вони базуються на традиційних технологіях, що поєднані з цифровим моделюванням і керуванням технологічним процесом, які ще недавно реалізувати було або вкрай складно, або зовсім неможливо.
Така ситуація вимагає щоденного моніторингу стану справ і не дозволяє створити перелік джерел посилання в традиційному вигляді. Саме тому всі джерела наводяться в кожній лекції і оновлюються разом з матеріалом безпосередньо перед проведенням лекції.
Основні джерела – це інформаційні ресурси. Джерела інформації для традиційних технологій наведені в програмі навчальної дисципліни «Технологія виробництва радіоелектронної апаратури»
До 1 розділу
1. Гошко Т.Ю. Металообробка у населення Правобережної Лісостепової України за доби пізньої бронзи. — Київ: ІА НАН України, 2011. — 128 с., 39 рис., 15 табл.
2. Історія інженерної діяльності: Навчальний посібник / – С.В.Подлєсний, Ю.О.Єрфорт, В.М.Іскрицький. - Краматорськ: ДДМА, 2004. – 128 с.
3. В.А. Пасічник. Стан і перспективи адитивного виробництва. ISSN 2078-7405 Резание и инструменты в технологических системах, 2018, выпуск 89. Київ, Україна
4. Groover M. Fundamentals of Modern Manufacturing: Materials, Processes, and Systems, 4rd ed. John Wiley & Sons, 2010. – 1011 p.
5. Gibson I. Additive Manufacturing Technologies. 3D Printing, Rapid Prototyping, and 4. Direct Digital Manufacturing. 2nd ed. / Ian Gibson, David Rosen, Brent Stucker. Springer, 2015. 510 p. (DOI 10.1007/978-1-4939-2113-3)
До 2 розділу
1. Методи поверхневого зміцнення у процесі виготовлення деталей машин [Текст]: навч. посіб. / А.Г.Фесенко та [ін.] – Д.: РВВ ДНУ, 2015. – 104 с
2. Дерефінка І.С. Стан і аналіз сучасних методів підвищення надійності деталей машин поверхневим зміцненням./ Вісник національного університету“ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА” № 583, Львів, 2007.
3. Л.Ф. Головко. Новітні лазерні технології в поверхневій обробці матеріалів./ “Актуальні проблеми теоретичної, експериментальної та прикладної фізики”, АПТЕПФ 2012, 20-22 вересня 2012 р., м. Тернопіль
4. Технології формоутворення сучасних складнопрофільних деталей [Електронний ресурс] : навч. посіб. для студ. спеціальності 131 «Прикладна механіка» спеціалізацій «Технології виготовлення літальних апаратів», «Технології машинобудування» / КПІ ім. Ігоря Сікорського ; уклад.: Ю.В. Петраков, С.В. Сохань, В.К. Фролов, В.М. Кореньков. – Електронні текстові данні (1 файл: 22,5 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2018. – 379 с.
До 3 розділу
1. Oki Takeo. Перспективи, пов'язані з розвитком нових технологій термічної обробки - модифікація матеріалів і стану їх поверхні// J. Jap. Soc. Heat Treatment. 2003. 43, No. 1. . 3.
2. Funatani Кiyoshi. Світові тенденції моделюовання процесів термообробки // J. Jap. Soc. Heat Treatment. 2002. 42.№. 5. Р. 312-318.
3. Gao P. F., Fan X. G. & Yang, H. (2017). Role of processing parameters in the development of tri-modal microstructure during isothermal local loading forming of TA15 titanium alloy. Journal of Materials Processing Technology, 239, 160–171. http://doi.org/10.1016/j.jmatprotec.2016.08.015
4. Wang, Z., Wang, X. & Zhu, Z. (2017). Characterization of high-temperature deformation behavior and processing map of TB17 titanium alloy. Journal of Alloys and Compounds, 692, 149–154. http://doi.org/10.1016/j.jallcom.2016.09.012
5. Femtosecond laser machining of functional surfaces / VICTOR MATYLITSKY, MATTHIAS DOMKE, SANDRA STROJ, AND KLAUS HARTINGER // Industrial Laser Solutions, 2018, September/October, p.32-34; www.industriallasers.com
6. Скородумова О.Б. Конспект лекцій з курсу «ТЕХНОЛОГІЯ ВОГНЕСТІЙКИХ ЗАХИСНИХ ПОКРИТТІВ»
7. Багатошарові покриття зі змінною електродинамічних характеристи на основі наповнення полімерних матриць. В. Н. Горшенев, В. В. Колесов, А. С. Фіона, Н. С. Еріхман
ЖУРНАЛ радіоелектроніки, ISSN 1684-1719, N11, 2016
Розділ 3
1. https://uk.wikipedia.org/wiki/Розумні_матеріали
2. Herbert Naarmann «Polymers, Electrically Conducting» in Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry 2002 Wiley-VCH, Weinheim. DOI:10.1002/14356007.a21_429 (англ.)
3. Magnetostriction and Magnetostrictive Materials Архівовано 29 червень 2012 у Archive.is (англ.)
4. Scherer C. and Figueiredo Neto A. M. Ferrofluids: Properties and Applications // Brazilian J. Phys. 2005. V. 35. P. 718–727. (англ.)
5. Leila Battison Self-healing materials take cue from nature на сайті BBC News (англ.)
6. aip.scitation.org/doi/abs/10.1063/1.345854
7. С.В.Подлєсний, Ю.О.Єрфорт, В.М.Іскрицький Історія інженерної діяльності
Навчальний посібник
8. Нариси з історії природознавства і техніки: Республ.міжвід.зб. АН УССР, інст. історії. - К.: Наукова думка, 1980. - Вип.26. –128с.
Розділ 4
1. Kikuchi M., Ikoma T., Itoh S., Matsumato H.N., Koyata Y. et. al. Biomimetic synthesis of bone like nanocomposites using the self organization mechanism of hydroxyapatite and collagen // Composite Science and Technology . – 2004.– V.64. – P. 819–825.
2. Мосьпан А.Б., Яновська Г. О. Синтез, структура та властивості композитних матеріалів на основі карбонатапатиту та желатину. За матеріалами наукової доповіді на засіданні Президії НАН України 25 лютого 2015 року
3. Nader, Engheta; Richard W. Ziolkowski (June 2006). Metamaterials: physics and engineering explorations. Wiley & Sons. с. xv. ISBN 978-0-471-76102-0.
4. Поведінка плазми у невагомості. «Пізнавальний фільм Плазма»
https://www.youtube.com/watch?v=pIJ3c0j3Sss
5. П.П. МЕЛЬНИЧУК, А.І. БОРОВИК, П.А. ЛІНЧЕВСЬКИЙ Технологія машинобудування Підручник Житомир 2005
6. Інтервью Ілона Маска на конференции Satellite 2020
https://www.youtube.com/watch?v=gvcsELHmzgg
Розділ 5
1.https://news.24tv.ua/ru/sered_pershih_tvortsiv_raketno_kosmichnoyi_tehniki__80_ukrayintsiv_n1315123
2. "Космічна наука і технологія" – науково-практичний журнал Національої академії наук України. Журнал публікує оригінальні та оглядові наукові статті у всіх міждисциплінарних напрямах космічних досліджень, що представлені в назвах рубрик.
ISSN 2518-1459 (Online), ISSN 1561-8889 (Print)
3.Космічні технології: сучасне та майбутнє dpukrconfiaa.org
ЩОДЕННИК КОНФЕРЕНЦІЇ. 24/05/2019. 7-МА МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ «КОСМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ: СУЧАСНЕ ТА МАЙБУТНЄ»
Рекомендовані відео:
1. Курс на Луну Документальний фільм
https://www.youtube.com/watch?v=Q153OTY7ro0
2. Луноходи і марсоходи | Техногеніка 2 | Discovery Channel .
https://www.youtube.com/watch?v=Yy8qRk6NgLw
3. П.В. Сінґер: Військові роботи і майбутнє війни | TED Talk
https://www.ted.com/talks/p_w_singer_military_robots_and_the_future_of_war?utm_campaign=tedspread&utm_medium=referral&utm_source=tedcomshare
4. Електромагнітна зброя України: в Харкові серійно ...https://www.youtube.com/watch?v=edHrQd9IWbk:2
5. 10 новых видів Зброї в США.
https://www.youtube.com/watch?v=ByTA_mwde-k
6. Божевільні маневри F-22 Raptor в захоплюючому 4K (відео)
https://defenceua.com/weapon_and_tech/bozhevilni_manevri_f_22_raptor_v_zahopljujuchomu_4k_video-2110.html
ww.miltechmag.com
www.sara.com
www.lradx.com
www.wikipedia.org
Розділ 6
1. Дисплеї для військового застосування: специфіка галузі, сучасні технології і вектор розвитку В.Беляев, Д.Суарес. Виставка в рамках "Тижня дисплеїв - 2017" в Лос-Анджелесі (Display Week, Symposium of the Society for Information Display, Los Angeles, USA, 20-26 May 2017).
2. Електроенергетика та охорона навколишнього середовища. Функціонування енергетики в сучасному світі
http://energetika.in.ua/ua/books/book-5/part-1/section-1
3. Нетрадиційні ВДЕ: реальність чи фантастика? 17.01.2020 https://avenston.com/articles/non-traditional-res/
4. ФІЗИКА І ХІМІЯ ТВЕРДОГО ТІЛА PHYSICS AND CHEMISTRY OF SOLID STATE Т. 13, № 1 (2012) С. 7-20 V. 13, УДК 523.72:620.91+621.383 ISSN 1729-4428 Д.М. Фреїк, В.М. Чобанюк, М.О. Галущак, О.С. Криницький, Г.Д. Матеїк. Фотоелектричні перетворювачі сонячного випромінювання. Досягнення, сучасний стан і тенденції розвитку (огляд)
5. Dovbnya A.N., Yefimov V.P., Abyzov A.S., Rybka A.V., Zakutin V.V., Reshetnyak N.G., Blinkin A.A., Romas’ko V.P. Procedure of nanodimensional amorphous-microcrystalline structure formation by radiation in single crystal silicon. Series: Nuclear Physics Investigation (52)//Problems of Atomic Science and Technology.,5 pp. 67-745. (2009)
6. Остафійчук Б.К., Миронюк І.Ф.,Коцюбинський В.О.,.Глуханюк В.Д,Челядин В.Л.,Нагірна Н.І. Сонячні елементи на основі сенсибілізованих барвниками напівпровідників (огляд) // Фізика і хімія твердого тіла. 9(1), с.11-18 (2008)
Відео:
1. https://www.youtube.com/watch?v=QQ-2Mzzwu4o
2. https://www.youtube.com/watch?v=Bn6mK1aKot4
3. https://ecotechnica.com.ua/tag/solnechnaya-energiya.html
.
Практичні заняття
Основні завдання циклу практичних занять:
а) отримати навички проектування радіоелектронного приладу спеціального призначення;
б) засвоїти методики розрахунків технологічних процесів для його виготовлення;
в) вдосконалити знання з оформлення КД і ТД;
г) оволодіти сучасними технологіями формоутворення деталей радіоелектронних апаратів, проектуванням в середовищі SolidWorks
Практичні роботи виконуються у вигляді розробки проекту давача тиску і температури на поверхневих акустичних хвилях від аналізу технічного завдання до розробки цифрового комплекту ТД
№ |
Назва теми заняття та перелік основних питань
|
1,2 |
Проектування давача тиску і температури, аналіз ТЗ і вибір новітніх матеріалів для конструкції |
3,4 |
Проектування пристрою давача тиску і температури з використанням п’єзоелектричного дистанційного давача на поверхневих акустичних хвилях, конструкція |
5,6 |
Розробка технологічної схеми складання давача тиску |
7,8 |
Проектування давача тиску і температури, технологічні процеси, МК, ОК |
9,10 |
Проектування складальної дільниці для поточного складання давача тиску та інших типів РЕА |
11,12 |
Оцінювання технологічності виготовлення спроектованого давача тиску і відпрацювання на технологічність |
13,14 |
Розрахунок зусилля затягування гвинтових з’єднань |
15,16 |
Розрахунки міцності гвинтових з’єднань |
17,18 |
Розрахунок міцності паяних і клейових з’єднань |
...
Додатково студентами самостійно повторюються матеріали лекцій.
За бажанням студентів, можлива самостійна підготовка доповідей на довільні теми з використання найсучасніших технологій формоутворення і складання радіоелектронних апаратів, використання традиційних технологій у екстремальних умовах (під водою, у космосі тощо)
Мета доповіді:
а) отримання навичок системного пошуку необхідної інформації;
б) вдосконалення способів аналізу інформації;
в) оволодіння навичками донесення інформації до слухачів;
г) напрацювання звички до повсякчасного вдосконалення персональної професійної майстерності.
Максимальна оцінка доповіді не перевищує п’ять балів. Термін доповіді 5…7 хв.
Самостійна робота передбачає не тільки самостійне опрацювання теми, а і самостійний пошук необхідних джерел інформації та аналіз результатів пошуку.
Індивідуальні завдання
Робота з матеріалами лекцій. Пошук і аналіз поточної інформації. Підготовка до МКР, виконання ДКР та екзамену
...
Контрольні роботи
Модульна контрольна робота проводиться в письмовому вигляді з метою перевірки залишкових знань студентів, після засвоєння ними лекційного матеріалу. Час і місце проведення модульної контрольної роботи визначається лектором і повідомляється студентам не пізніше, ніж за тиждень. Результати роботи оголошуються на лекції наступного тижня після проведення роботи з детальним аналізом зроблених помилок.
Модульна контрольна робота виконується після прослуховування студентами четвертого розділу навчальної програми. Питання для письмової відповіді (по два питання на білет) наведені в додатку А. Оцінювання результатів роботи проводиться за п’ятибальною системою. Десять балів за два питання - максимальна оцінка.
Домашня контрольна робота
Для поглиблення вивчення навчального матеріалу дисципліни та набуття практичних навичок студенти денної форми навчання виконують домашню контрольну роботу з конструкторсько- технологічного проектування давача тиску або за індивідуальними завданнями.
Метою ДКР є:
- перевірка набутих знань;
- набуття навичок аналізу працездатності конструкції в заданих умовах експлуатації та проведення її відпрацювання на технологічність;
- набуття навичок проектування технологічних процесів узгоджених з конструкцією виробу;
- набуття навичок проектування оснащення для виготовлення окремої деталі конструкції електронного виробу.
Завдання на модульний котроль
Завдання 1
1. Чому водяні млини сприяли розвитку промисловості?
2. Само організовані матеріали
Завдання 2
1. Що навчились обробляти раніше: бронзу чи золото?
2. Приклади використання «розумних» матеріалів у виробництві РЕА
Завдання 3
1. Яким інструментом обробляли гранітні мегаліти
2. Тропізми і радіотехніка
Завдання 4
1. Технологія виготовлення отворів у камінні?
2. Як використати в технології РЕА вікову особливість росту рослин?
Завдання 5
1. Дьоготь. Де використовується?
2. Механізм реакції соняшник на добовий рух сонця
Завдання 6
1. Що таке сусальне золото і яким матеріалом замінюється?
2. Чим пояснити міцність ліани?
Завдання 7
1. Чому відсутні артефакти з вольфраму?
2. Як крокують рослини?
Завдання 8
1. Класифікуйте методи зміцнювальної обробки деталей машин.
2. Чому різні породи дерев “відштовхують” одне одного?
Завдання 9
1. Поясніть, як відбувається зміцнення поверхні деталей машин у процесі утворення захисної плівки.
2. Порівняйте властивості деревини залізного і пробкового дерев
Завдання 10
1. Яким чином можна змінити хімічний склад поверхневого шару металів?
2. Як біоніка пов’язана з технологією РЕА
Завдання 11
1. Охарактеризуйте ударні способи зміцнення.
2. Чому сонари створені людиною недосконалі?
Завдання 12
1. У чому суть статичних способів зміцнення?
2. Які можливості для конструктора надає око бджоли?
Завдання 13
1. Назвіть основні правила вибору способів зміцнення ППД.
2. Живі свердла
.
Завдання 14
1. Охарактеризуйте матеріали, які застосовують для виготовлення інструментів при ППД.
2. Як пташки роблять гнізда в скелях?
Завдання 15
1. Технології отримання металічних покриттів
2. Чим цікаві терміти для конструктора?
Завдання 16
1 . Технології нанесення лакофарбових покриттів
2 . Чи можливе поєднання природнього і штучного мозку технологічно?
Завдання 17
1 . Неметалеві покриття, призначення
2 . Сучасні напрямки досліджень у біоніці
Завдання 18
1 . Париленові покриття в мікроелектроніці
2 . Застосування низькотемпературної плазми
Завдання 19
1 . Класифікація покриттів
2 . Застосування високотемпературної плазми
Завдання 20
1 . Технологія утворення гідрофобного шару на поверхні металу
2 . Плазма у екранах планшетів
Завдання 21
1 . Технології надшвидкісного нанесення покриттів
2 . Плазма як джерело звукових коливань
Завдання 22
1. Класифікація «розумних» матеріалів
2 . Плазма як антена
Завдання 23
1 . Металінза. Принцип дії
2 . «Розумні» пластики, особливості, характеристики
Завдання 24
1 . Технологія утворення гідрофобного шару на поверхні металу
2 . Поведінка плазми у невагомості
Завдання 25
1 . Самовідновлювальні матеріали
2 . Розмірна обробка за допомогою плазми.
Завдання 26
2 . Застосування «розумних» пластиків у виробництві РЕА
Завдання 27
1. Феромагнітна рідина
2. Зимородок, чим цікавий для технолога?
...
Кількість балів | Оцінка |
---|---|
100-95 | Відмінно |
94-85 | Дуже добре |
84-75 | Добре |
74-65 | Задовільно |
64-60 | Достатньо |
Менше 60 | Незадовільно |
Не виконані умови допуску | Не допущено |
Рекомендації до вивчення розділу 1- ОСОБЛИВОСТІ АДИТИВНИХ 3-D ТЕХНОЛОГІЙ
Запитання для самоперевірки.
1. Історія розвитку технологій виготовлення виробів
2.Чому водяні млини сприяли розвитку промисловості?
3. Переваги і недоліки вітряків
4. Що навчились обробляти раніше: бронзу чи золото?
5. Яким інструментом обробляли гранітні мегаліти
6. Який матеріал є кращим носієм інформації: метал чи камінь?
7. Де використовувалась вичинена шкіра у техніці?
8. Дьоготь. Де використовується?
9. Навіщо ковалі подають повітря у горн?
10. Що таке сусальне золото і яким матеріалом замінюється?
11. Чому відсутні артефакти з вольфраму?
12. Особливості обробки кришталю?
13. Технології виготовлення отворів у камінні? Історія виникнення. Класифікація. Які матеріали можна використовувати?
14. Особливості кожного виду технологій. Сфери застосування. Перспективи розвитку. Якість отриманої поверхні. Надійність виробів
15. Порівняйте з оброблювальними центрами 4D та 5D технології. Особливості.
Рекомендації до вивчення розділу 2- ТЕХНОЛОГІЇ ЗМІНИ ВЛАСТИВОСТЕЙ МАТЕРІАЛІВ
Запитання для самоперевірки.
1. Класифікуйте методи зміцнювальної обробки деталей машин.
2. Поясніть, як відбувається зміцнення поверхні деталей машин у процесі утворення захисної плівки.
3. Яким чином можна змінити хімічний склад поверхневого шару металів?
4. Як відбувається зміцнення поверхні деталей машин під час наклепу?
5. За рахунок чого можливе зміцнення металу по всьому об’єму?
6. Охарактеризуйте ударні способи зміцнення.
7. У чому сутність статичних способів зміцнення?
8. Назвіть основні правила вибору способів зміцнення ППД.
9. Охарактеризуйте матеріали, які застосовують для виготовлення інструментів під час ППД.
10. У чому полягає підготовка поверхні перед зміцненням ППД?
11Технології отримання металічних покриттів
12 Технології отримання неорганічних плівок
13 Технології нанесення лакофарбових покриттів
14 Неметалеві покриття призначення
15 Париленові покриття
16 Класифікація покриттів
17 Вакуумні методи отримання покриттів
18 Піролізні покриття
19 Технології надшвидкісного нанесення покриттів
Рекомендації до вивчення розділу 3- ВІД ЖИВОГО ДО ШТУЧНОГО
Запитання для самоперевірки
1. Класифікація «розумних» матеріалів
2. Сфери застосування
3. Металінза. Принцип дії
4. Технологія утворення гідрофобного шару на поверхні металу
5. Як бореться з вірусами емеральдін
6. Само відновлювальні матеріали.
7. Електрохромні матеріали
8. Феромагнітна рідина
9. Само організовані матеріали
10. Приклади використання «розумних» матеріалів у виробництві РЕА
11. Порівняйте властивості деревини залізного і пробкового дерев
12. Який механізм відповідає за піднімання води у дерев на висоту в 100 м
13. Тропізми і радіотехніка
14. Як використати в технології РЕА вікову особливість росту рослин?
15. Механізм реакції соняшника на добовий рух сонця
16. Механізм полювання Росички.
17. Чим пояснити міцність ліани?
18. Як крокують рослини?
19. Чому різні породи дерев “відштовхують” одне одного?
20. Сучасні напрямки досліджень у біоніці
21. Як біоніка пов’язана з технологією РЕА
22. Чому сонари створені людиною недосконалі?
23. Які можливості для конструктора надає око бджоли?
24. Чи можливе поєднання природнього і штучного мозку?
25. Страус і технологія РЕА
26. Чим цікаві терміти для конструктора?
27. Живі свердла
28. Як пташки роблять гнізда в скелях?
29. Зимородок, чим цікавий для технолога?
Рекомендації до вивчення розділу 4 - ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗМІНИ ФОРМИ І ВЛАСТИВОСТЕЙ
Запитання для самоперевірки.
1. Що таке плазма?
2. Застосування низькотемпературної плазми
3. Застосування високотемпературної плазми
4. Поведінка плазми у невагомості
5. Плазмотрони
6. Використання плазми для очищення поверхні
7. Плазма у мікроелектроніці
8. Плазма у екранах планшетів
9. Плазма як джерело звукових коливань
10. Плазма як антена
11. Метаматеріали
12. Акустичні метаматеріали
13. Спліт-кільцевий резонатор
14. Звукові кристали
15. Ауксетики
16. Дзеркальні кубіти
17. Надпровідний метаматеріал
18. Як штучний інтелект «створює» нові метаматеріали
19. Метаматериал для електроніки на спінових хвилях
20. Кольчугоподібна тривимірна структура метаматеріалу
21. Типи з'єднань при складанні
22. Яка документація необхідна технологу для проєктування складального процесу?
23. Чиї вимоги (конструктора, технолога, замовника) мають вищий пріоритет при проєктуванні технологічного процесу складання? Обгрунтуйте.
24. Як впливає коефіцієнт закріплення операцій на тип виробництва?
25. Як впливає технологічність виробу на проєктування процесу складання?
26. Навіщо технологу розмірний аналіз складального кресленика?
27. Принципи оптимальної послідовності складання.
28. Завдання технічного контролю якості складання.
29. Від чого залежить розмір виборки для контролювання складання?
30. Порядок проєктування процесу складання пристрою
Рекомендації до вивчення розділу 5 – КОСМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ
Запитання для самоперевірки.
1. Як впливають військові розробки на становлення технологій виробництва радіоапаратів загального вжитку. Приклади.
2. Технологічні особливості акустичної зброї (кулі)
3. Технології інфразвуку
4. Технології забезпечення сучасного солдата
5. Технології зв’язку
6. Технології без зв’язкового ведення бою
7. Технології екзоскелету
8. Технології впливу на геофізику
9. Технології впливу на клімат
10. Вплив військових технологій на проєктування побутової РЕА
11. Особливості космічних технологій
Рекомендації до вивчення розділу 6 - РОЗВИТОК ТЕХНОЛОГІЙ МІКРО - ТА НАНОЕЛЕКТРОНІКИ
Запитання для самоперевірки.
1. Класифікація сенсорних екранів
2. Особливості технологій військових сенсорних моніторів
3. Розвиток технологій гнучких екранів
4. Технології виготовлення електродів сенсорних екранів
5. Технологія оптичних пристроїв 4 покоління
6. Порівняйте резистивні і ємнісні екрани як технолог
7. Технології віртуальної і доповненої реальності
8. Технології органічних матеріалів при виробництві моніторів
9. Як використовуються композитні матеріали у моніторах
10. Який вплив біоніки на технології моніторів?
11. Типи акумуляторів для живлення РЕА
12. Порівняйте характеристики сірчано-свинцевих і літій-іонних акумуляторів
13. Напрямки досліджень технологій нових акумуляторів
14. Перспективні технології вітроенергетики для живлення РЕА
15. Перспективні технології гідроенергетики для живлення РЕА
16. Нетрадиційні технології живлення РЕА
17. Оцініть ефективність використання сонячних елементів на широті Києва
18. Як зарядити мобільник у польових умовах?
19. Чому перспективні технології виготовлення акумуляторів не потрапляють у виробництво?
20. Які перспективні технології джерел живлення можна очікувати вже незабаром?
21. Особливості використання сонячних елементів у космосі
22. Технології використання повного спектру сонячного опромінення
23. Класифікація сонячних елементів
24. Навіщо у сонячних елементах використовують гетероструктури
25. Як сонячні елементи працюють уночі?
26. Конструкції сонячних елементів
27. Навіщо концентрувати сонячну енергію у сонячних елементах
28. Структурна схема живлення РЕА від сонячного елемента.
29. Перспективи розвитку технологій сонячнихиелементів
30. Плівкові сонячні елементи
...
Лабораторії, обладнання, програграмне забезпечення, опис макетів для проведення лабораторних робіт та їх кількість
Курсом не передбачені лабораторні роботи, програмне забезпечення стандартне
Робочу програму навчальної дисципліни (силабус):
Складено
Попсуй В. І.;
Ухвалено кафедрою ПРЕ (протокол № від )
Погоджено методичною комісією факультету/ННІ (протокол № ______ від ______)